Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

ČEZ: Přehled investic z poslední doby

(ilustrační obrázek)

Česká ekonomika již nějakou dobu nebývale roste. Pociťují to i tuzemské energetické firmy a obchodují jako o život. Abyste se v investiční smršti posledních let lépe orientovali, přináší náš web sérii několika článků o transakcích nejvýznamnějších tuzemských hráčů. Dalším, na koho se zaměříme, je polostátní gigant ČEZ. Pro něj je v posledním roce charakteristický částečný odklon od tradiční energetiky a nárůst investic do obnovitelných zdrojů či energetických služeb.


Uhlí zvoní hrana, musí pryč

Skupina ČEZ se nachází na rozcestí. Vedení si všímá revolučních změn v oblasti energetiky a dobře si uvědomuje, že je musí reflektovat. Na rozdíl od EPH Daniela Křetínského, který se rozhodl na skomírajícím uhelném průmyslu vydělat, ČEZ své aktivity barví dozelena. V minulém roce lze jeho investice rozdělit do čtyř kategorií, které se částečně prolínají: obnovitelné zdroje, nová „smart“ energetika, služby související s energetikou a modernizace stávající sítě.

Že to s odklonem od uhlí myslí vážně, dokázal ČEZ v zářijové prezentaci pro akcionáře. Do roku 2020 má zůstat elektráren na fosilní paliva necelá polovina a o pět let později pouhých 600MW. Odklon motivují těžební limity v severních Čechách a stále dražší emisní povolenky.

Otázkou však zůstává, zda chce ČEZ staré kotle opravdu odstavit, nebo se jich pouze zbavit prodejem. O tom, že zvolí druhou variantu, vypovídá například zamýšlený prodej elektrárny Počerady skupině Czech Coal. Ten se však zdá stále méně pravděpodobný po tom, co se proti postavili ekologové nebo předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nátlak ze strany různých institucí ČEZ možná přinutí zvolit první variantu.

 

Dluhopisy a prodej majetku. ČEZ shání peníze, kde může

Když nevychází prodej hnědouhelných zdrojů, musí ČEZ peníze na nákupy shánět jinak. Ani miliardové zisky mu totiž nestačí. Na začátku září tedy emitoval dluhopisy za 225 milionů eur, o které se investoři poprali.

Zbavuje se také veškerého majetku, který nesouvisí s energetikou. V červnu i přes protesty nájemníků prodal za 1,3 miliardy korun byty v pražské Písnici skupině CIB. Ani o rekreační zařízení pro zaměstnance již nemá zájem. V minulém roce se zbavil dvou a získal tak desítky milionů korun na investice. V současnosti již společnost vlastní pouze jeden větší hotel.

Peníze chce ČEZ vydělat i prodejem neúspěšných projektů z oblasti energetiky. Například o bulharských problémech tuzemská média hojně informují. Tamní elektrárnu ve Varně od něj koupí za neznámou sumu společnost SIGDA OOD, zbytku aktiv se chtěl dle zářijového vyjádření zbavit do konce roku, což se nepodařilo. V prosinci však člen představenstva tvrdil, že společnost jedná s exkluzivním zájemcem, jehož jméno neuvedl. O bulharská aktiva se dlouhodobě zajímá ENERGO-PRO Jaromíra Tesaře.

ČEZ již přes rok trhu nabízí také Škodu Praha. Tu nedokázal za dlouhá léta dostat do výraznějšího zisku. V lednu také naznačil prodej své slovenské odnože, která se zabývá dodáváním energií. Polostátní kolos si však tamní zákazníky ponechá a začlení je pod dceřinou společnost ČEZ ESCO. Peníze vydělal i březnový prodej akcií MOL za 4,6 miliardy korun.

 

Nafoukne zisky vítr? Představenstvo tvrdí, že ano

ČEZ začal se zahraničními investicemi do obnovitelných zdrojů již v prosinci roku 2016. Tehdy koupil první větrný park v Německu s instalovaným výkonem 12,8 MW. Vstup na německý trh zpečetil ještě ten měsíc akvizicí dalších 35 větrných turbín o instalovaném výkonu 85,25 MW. Součástí tohoto kontraktu je i výkupní tarif garantovaný na 20 let. Dalších 35,4 MW instalovaného výkonu získala skupina pořízením 14 německých větrných turbín v červnu minulého roku. V současnosti takto pokrývá spotřebu 120 tisíc tamních domácností.

ČEZ také koupil minulý červen 9 větrných farem ve Francii, ty však zatím nejsou v provozu, musí je nejprve dostavit. Během pěti let vystoupá jejich instalovaný výkon až na 100 MW. V podobných akvizicích na tamním trhu chce pokračovat.

Dle tvrzení člena představenstva Tomáše Pleskače vítr nafoukne zisky společnosti až o 3 miliardy, i proto ředitel skupiny Daniel Beneš v srpnu tohoto roku avizoval, že s nákupy v oblasti OZE zdaleka nekončí. Pleskač však varuje, že najít projekty vhodné k investici bude díky tvrdému konkurenčnímu prostředí stále těžší. Aktuálně ČEZ provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW.

 

Baterie a elektromobily – v takovou budoucnost věří ČEZ

Záměr investovat do startupů z oblasti nové energetiky poprvé oznámil zmíněný Tomáš Pleskač v březnu roku 2017. Většinu těchto akvizic poté polostátní gigant provedl přes dceřinou společnost ČEZ ESCO, která vznikla roku 2014 sloučením několika menších firem. Specializuje se na investice v oblasti energetických služeb a nové energetiky. Další nákupy provedl přes Inven Capital, který založil o rok dříve za podobným účelem jako ESCO. Rozdílem je, že zatímco první zmíněný projekt se zajímá o majoritní podíly, ten druhý spíše o minoritní.

A právě Inven Capital má na svědomí koupi minoritního podílu v německé firmě Cloud and Heat Technologies z května minulého roku. Ta přinesla zajímavý koncept využívající teplo z datových center k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. ČEZ akvizicí přerušil zhruba rok trvající pauzu v investicích do inovativních řešení. Další pauza však byla o mnoho kratší.

O tři měsíce později totiž pořídil významný minoritní podíl ve francouzské společnosti Vulog. Ta je globálním lídrem v oblasti sdílení ekologických aut ve městě, což je oblast, u níž ČEZ věří v nárůst významu. Že to s elektromobily myslí vážně, dokázal ostatně hned o několik měsíců později v listopadu, kdy oznámil záměr za pomoci dotací z evropského fondu Connecting Europe Facility vybudovat až 42 dobíjecích stanic na hlavních tazích v Česku.

A investice již nesou první ovoce. Německý výrobce domácích baterií Sonnen, ve kterém skrze fond Inven Capital drží podíl i ČEZ, instaluje do sklepů mnoha domácností malá bateriová úložiště. Ta napomáhají udržet rovnováhu v síti a jejich majitelé mají elektřinu zadarmo. Bateriové systémy obecně považuje ČEZ dle prohlášení Daniela Beneše za budoucnost energetiky. Proto společnost v listopadu oznámila, že vybuduje velkokapacitní úložiště v severních Čechách. Zařízení chce uvést do provozu na konci tohoto roku.

 

ČEZ se stává specialistou na energeticky úsporné budovy

V září roku 2016 začal ČEZ investice do energetických služeb koupí dodavatele vzduchotechniky AZ Klima – jedničky tohoto oboru v ČR – přes ČEZ ESCO. Pravou smršť však rozjel až v červenci minulého roku.

Tehdy pořídil za více než pět miliard korun společnost ELEVION. Ta poskytuje energetické služby průmyslovým a stavebním podnikům a ČEZ se její akvizicí stal středoevropským lídrem tohoto oboru. Hned o dva měsíce později za 100 milionů korun získal firmu KART, která se zabývá komplexním zajištěním provozu a servisu technického vybavení budov.

Do konce roku toho ČEZ stihl ještě hodně. Koupil většinové nebo stoprocentní podíly ve výrobci světel Hormen CE, dodavateli klimatizací AirPlus, polské společnosti instalující solární panely OEM Energy, provozovateli lokální distribuční soustavy Easy Power a polské společnosti Metrolog, která se věnuje službám souvisejícím s tepelným hospodářstvím. Nové akvizice se začlenil do ČEZ ESCO.

ČEZ nyní díky dceřiným firmám dokáže zajistit budovy od výstavby, přes uvedení do provozu až po následné provozování a dlouhodobou údržbu. Na konci listopadu se tedy rozhodl tyto služby kromě Česka, Německa a Polska nabízet také na Slovensku.

 

Prioritou zůstává i modernizace stávajícího majetku

ČEZ se však klasické energetiky zcela vzdát nehodlá a dokazuje to zájmem o modernizaci. Do rekonstrukce přenosových sítí dal za minulý rok 10,2 miliardy korun, což znamená oproti roku 2016 18% nárůst. Investice za desítky milionů pak tento rok čekají JE Temelín. ČEZ se tak připravuje na očekávaný růst spotřeby elektřiny například v souvislosti s elektromobilitou. V červenci začal také se stavbou datového centra za 450 milionů korun v tušimické elektrárně. To má v roce 2019 převzít úlohu dosavadního hlavního datového centra v Temelíně.

Peníze proudily i do teplárenství. ČEZ například v dubnu koupil za 60 milionů korun zastaralé výměníky a rozvody tepla v Jirkově. Dle slov mluvčího společnosti počítá s jejich modernizací. Energetický gigant také plánuje od roku 2020 utlumit výrobu elektřiny v Mělníku a tamní zdroj přestavět na teplárnu zásobující polovinu Prahy.

Společnost musí investovat také do ekologizace, a to kvůli přísným emisním limitům Evropské unie. V minulém roce dokončila práce na severočeských elektrárnách za 100 miliard korun. Ty nyní limity splňují.

 

ČEZ i přes balkánské problémy funguje dobře, přesto ho chtějí dělit

Polostátní kolos je první společností našeho investičního seriálu, která nespoléhá při financování svých akvizic téměř výlučně na úvěry od velkých bank. Kromě obřích zisků a dluhopisů například dostal od Evropské investiční banky v prosinci dotaci přesahující miliardu korun na investice do inovací. Stejnou částku musí však dle dohody poskytnout i česká strana.

Ačkoli zisky ČEZu měly několik minulých let klesající tendenci, hlady jeho akcionáři rozhodně netrpí. Za rok 2016 dosahovala částka na dividendy skoro 18 miliard korun. Společnost se navíc díky výraznému růstu velkoobchodních cen elektřiny z poslední doby o svou budoucnost zatím bát nemusí. Krk jí nemůže zlomit ani Bulharsko, ani albánská úplatkářská aféra. (ČEZ měl roku 2009 uplácet albánského úředníka, tamní úřady záležitost prošetřují. Celá věc vyplula na povrch v létě minulého roku.)

Po přečtení článku asi každý musí chápat, proč se skupině ČEZ tak často přezdívá gigant. I proto se v poslední době rodí plány ho „rozřezat“ po vzoru německých E.ON či RWE. Žádá si to EU i výstavba nových bloků Temelína a Dukovan, jejíž případný (nepravděpodobný) nezdar by mohl firmu jako celek položit. Velikost ČEZu nicméně dokazuje důležitost tuzemského energetického průmyslu. Snad firma úspěšně zvládne energetickou revoluci, která nás jistě čeká, nebo je spíše již v plném proudu.

 

Pro více informací klikněte ZDE

22. 02. 2019 21. 02. 2019

Zprávy z oboru

Kvůli Trumpovi může v Česku přijít o práci 25 tisíc lidí. Cla na auta, kterými hrozí, těžce zasáhnou český průmysl, ukazují analýzy

Pokud americký prezident Donald Trump uvalí cla na dovoz aut a autodílů ze zemí Evropské unie, může v Česku přijít o práci až 25 tisíc lidí, což je víc než půl procenta…
 • 21. 02. 2019
 • 19:22

Země může být pouhých 140 let od doby, kdy dožene klimatické rekordy staré 56 milionů let

Celkové emise oxidu uhličitého se během pouhých pěti generací můžou dostat na úroveň posledního velkého oteplení z doby před 56 miliony lety. Popsali to vědci v nové…
 • 21. 02. 2019
 • 18:22

Environmentální skupiny tlačí na Německo, aby dostálo svých cílů ohledně uzavírání uhelných elektráren

V Německu se bude vyjednávat kdy a které uhelné elektrárny budou uzavřeny. Již předběžné plány vyvolávají vlnu nevole u environmentálních skupin. RWE navíc požaduje…
 • 21. 02. 2019
 • 18:00

EU připravuje trh se zemním plynem na cenovou válku

Vše je nachystáno pro to, aby na evropském trhu se zemním plynem propukla cenová válka, která zvýší poptávku a umožní Rusku i USA navýšit v Evropě své tržby.
 • 21. 02. 2019
 • 18:00

EU se vzdaluje od svého cíle ve spotřebě energie

V roce 2017 se EU zase o kousek vzdálila od svého cíle pro rok 2020, když primární spotřeba energie dosáhla 1561 milionů tun ropného ekvivalentu a konečná spotřeba 1222…
 • 21. 02. 2019
 • 16:22

INFORMACE Z JE TEMELÍN 36 / 2019

První blok je v plánovaném provozu na tzv. výkonovém efektu. Druhý blok je v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.
 • 21. 02. 2019
 • 16:22

Ani sníh nedoplnil podzemní vody. Na třetině území Česka stále trvá silné sucho

Na třetině území České republiky jsou podzemní vody před začátkem jara ve stavu silného nebo mimořádného sucha, část obcí proto musí být zásobována vodou z cisteren. Ve…
 • 21. 02. 2019
 • 14:22

Metodika - Minimální požadavky na emisní limity dle úrovní emisí spojených s nejlepšími dostupnými technikami pro velká spalovací zařízení

Ministerstvo životního prostředí vydalo Metodiku - Minimální požadavky na emisní limity dle úrovní emisí spojených s nejlepšími dostupnými technikami pro velká spalovací…
 • 21. 02. 2019
 • 10:00

Větrné elektrárny v ČR: 10x méně a patnáctkrát pomaleji než v podobném Rakousku

Wind Europe zveřejnil čerstvé analýzy roku 2018: Větrné elektrárny loni pokryly téměř 14 % spotřeby elektřiny v Evropě, zhruba o šestinu víc než v předchozím roce. Jiné,…
 • 21. 02. 2019
 • 09:00

Ikea kupuje 25% podíl v druhém největším německém offshore větrném parku

Ingka Group, vlastník většiny obchodních domů IKEA, kupuje v konsorciu s Commerz Real, wpd invest a KGAL Group 80% podíl v druhém největším německém offshore větrném parku…
 • 21. 02. 2019
 • 09:00

starší novinky